Το Πρόγραμμα Μελέτης είναι μια προαιρετική εκπαιδευτική δραστηριότητα για όλες τις τάξεις του Δημοτικού, η οποία γίνεται στο Σχολείο μας καθημερινά μετά τη λήξη του υποχρεωτικού πρωινού προγράμματος και ολοκληρώνεται στις 16:00.
Στόχος του Προγράμματος Μελέτης, είναι η προετοιμασία των μαθητών για την επόμενη μέρα με την ολοκλήρωση κατά το δυνατόν των καθημερινών τους εργασιών με τη διακριτική καθοδήγηση και βοήθεια των εκπαιδευτικών του Σχολείου μας.
![](https://www.kantas.gr/wp-content/uploads/2021/03/meleti.jpg)
Ιδιαίτερη μέριμνα δίνεται στη φθίνουσα βοήθεια και καθοδήγηση από τους εκπαιδευτικούς ώστε οι μαθητές μας ήδη από την Α΄ τάξη του Δημοτικού να αυτονομούνται σταδιακά στη μελέτη τους και να αναπτύσσουν επιπρόσθετες δεξιότητες, όπως η προσήλωση στον στόχο, η συγκέντρωση στις εργασίες, η ορθή διαχείριση του χρόνου, η επιμονή, η υπομονή, η ομαδικότητα, η ανάπτυξη στρατηγικών επίλυσης προβλημάτων, η ανθεκτικότητα και άλλες.